Článek ze serveru:  http://www.sopotnice.eu

Z kategorie:  ...elektronika


Titul článku:  Stereofonní lampový zesilovač s PCL86...

Můj největší Teslův transformátor na novém webu http://www,blesky.eu

Před nedávnem jsem se rozhodl postavit svůj první elektronkový zesilovač. Až doposud se jednalo o zesilovače buď tranzistorové, nebo integráčové. Chtěl jsem však vyzkoušet elektronkový nepřekonatelný zvuk, takže jsem si již v lednu objednal potřebné elektronky na internetu - jednalo se o dvojitou usměrňovací diodu do zdroje EZ80, magické oko coby indikátor vybuzení EM80 a dvě lampy na vlastní zesilovač - kombinovanou triodu-pentodu PCL86. Ta se používala hojně v elektronkových televizích jako nf zesilovač. Jsem pamětník, takže jsem to zažil na vlastní kůži. Trioda zastává funkci předzesilovače a pentoda je pak koncovým stupněm. Výkon činí asi tři watty, ale rámus to bez zkreslení udělá pořádný, obzvláště ve stereofonní verzi. Schémata jednotlivých částí si rozklikněte z ikonek.

Takže k zapojení - veškeré součástky jsou přímo pájené zespodu na patice. Je nutné dodržovat zemní spojení součástek(mínus pól anodového napětí) do jednoho bodu. Jinak zesilovač kmitá a já sám s tím bojoval dosti nahusto. Napájení jsem řešil pomocí dvou transformátorů - jeden je žhavící. Abych nastavil přesná žhavicí napětí a také eliminoval brum přenášený ze žhavení, je použita dvojitá stabilizace žhavicích napětí. Odběr z větve pro dvě PCL86 činí 0,6A a z té druhé 0,9A. Stabilizátory 7805 a 7812 musí mít odpovídající chladiče. Elektronkovou diodu pro anodové napětí jsem nakonec nahradil polovodičovým můstkem, ale elektronka EZ80 je v patici žhavena jenom na efekt.

Dodávám i schéma indikátoru vybuzení s magickým okem EM80. Jak vidíte na fotkách, elka svítí překrásně zeleně, ale jinak je nefunkční. Schéma které jsem nalezl na netu sice překresluji ve schématu, ale je z nějakého důvodu nevyhovující. Jakmile to zapojím na anodu jedné z pentod, dojde na tom kanálu ke značnému zkreslení. Takže to je prozatím jenom pro efekt a pokusím se zapojení překopat dle prastarého elkového magnetofonu Tesla Sonet Duo. Jinak - zesilovač hraje naprosto skvěle. Dost předčil mé očekávání - velice měkký elektronkový zvuk, hezky teple svítí žhavicí vlákna a ještě to vytápí místnost :-) Fotky zesilovače naleznete ve fotoalbu - klikněte si SEM.

Vložil: LTX   Dne: 22.02.2009   Čas: 21:04:26