Článek ze serveru:  http://www.sopotnice.eu

Z kategorie:  ...elektronika


Titul článku:  Stacatto Driver pro VTTC1...

Můj největší Teslův transformátor na novém webu http://www,blesky.eu

Po dokončení svého prvního Teslova transformátoru buzeného elektronkou - VTTC1, jsem zápasil s přetěžováním elektronky 6P45S při maximálním výkonu a výbojích přes deset centimetrů do vzduchu. Anoda elektronky se rozžhavila doruda již po půlminutovém provozu. Řešením byla stavba interrupteru, který by chod tesláku přerušoval. Řešit něco v primáru MOTu nemá příliš význam, takže jsem se zaměřil na Stacatto Driver, který jsem tak obdivoval na Teslathoně u Limkeho. Jeho big VTTC s elkou GU-5B, má spínanou katodu triakem proti zemi. Toto řešení, včetně zapojení elektronické části pochází od Stevena Warda - http://stevehv.4hv.org/staccato.htm Takže bylo rozhodnuto, hned jsem se pustil do stavby.

Schéma Stacatto Driveru - obrázek .gif

Schéma elektronkového VTTC1 - obrázek .gif

DPS mám navrhnutou ručně na čtverečkovaném papíře, poté nakreslenou speciálním fixem a vyleptanou v chloridu železitém. Po osazení všech součástek jsem to zapnul a stacatto driver fungoval hned bez problémů a bez nutnosti nějakého nastavování. Jelikož je zařízení synchronizováno se sítí - je nutné jeho sfázování s anodovým napětím elektronky. Jak vidíte na schématu zapojení VTTC1, elka je napájena jednocestně usměrněným a nefiltrovaným napětím. Pokud není driver sfázován, žádné výboje se nekonají. Stačí přehodit primární, nebo sekundární vývody na napájecím transformátoru - mám použité trafíčko do DPS s výkonem 1,9W.

Následuje pár postřehů a zkušeností s provozem přerušovače. Při správně naladěném stacattu se maličko prodlouží výboje a teslák můžu provozovat nepřetržitě. Maximálně to běželo dvě hodiny bez červenání anody elky. Naprosto super. Jenom jsem musel přestat regulovat výkon triakovým regulátorem a ke slovu přišel klasický regulační autotransformátor. Když to běželo přes triakovou regulaci, k žádnému přerušování nedocházelo.

Maličký comment k fotkám - první dvě ukazují návrh a výrobu DPS. Dále mám vyfocenou osazenou desku - oba dva potenciometry jsou připojeny přes šroubovací svorkovnice. Na poslední fotce jsou výboje dlouhé cca 15cm. Následuje video.

VIDEO - Stacatto Driver a VTTC1

Vložil: LTX   Dne: 27.4.2009   Čas: 19:42:46